Hranie sa na počítači pre mnohých z nás je len strata času, ale opak je niekedy pravdou. Hraním hier sa dá dokonca živiť, ale aj tu platí, že „tréning robí majstra“. Nie tak dávno herný portál Spawn.sk zverejnil vcelku zaujímavú štatistiku, ktorá odzrkadľuje zárobky profesionálnych ešportovcov, medzi ktorými nechýbali ani Slováci.
Na čom všetkom môžu zarábať e-Športovci?
Tých možností je vcelku veľa. Ako býva pravidlom, kde sú ľudia, tak tam sú aj peniaze. A o počítačové hry je veru záujem. Len pre zaujímavosť, víťaz medzinárodného turnaja v hre Dota 2 v auguste 2019, ktorý bol organizovaný spoločnosťou Valve, vyhral neuveriteľných 3,1 milióna dolárov, čo je viac ako víťaz Wimbledonu, ktorý si v tom roku na svoj účet pripísal 2,9 milióna dolárov.
winning Wimbledon in 2019: $2.9 Million
winning The Masters in 2019: $2 Million
winning Indy 500 in 2019: $2.6 Millionwinning the Fortnite World Cup in 2019: $3 Million
winning the Dota The International in 2019: $3.1 Million/$15M totalesports is love, esports is life
— Rod Breslau (@Slasher) August 25, 2019
Aj tu teda platí, že ak je o počítačové hry záujem, tak prinášajú aj pozornosť veľkých sponzorov. Len pre zaujímavosť, turnaj v hre Counter Strike Go v Londýne v roku 2018 navštívilo desaťtisíce fanúšikov. Ako takýto turnaj vyzerá, sa môžete pozrieť nižšie vo videu. Mimochodom, rovnako ako na futbale, tak aj v tomto prípade sa platí vstupné.
Profesionálni hráči v mnohých prípadoch dokonca dostávajú mzdy, tak ako bežný zamestnanec. Dôvodom je, že častokrát nejde len o „zbesilé strieľanie“, ale tímy musia reálne trénovať taktiky, aby boli lepší ako súperi.
Vráťme sa však späť k téme, dá sa e-športom zarobiť peniaze. Odpoveď je áno, dáta esportsearnings.com, na ktoré poukazuje spawn.sk odhaľujú, že tí najlepší hráči zarábajú vcelku slušne peniaze. Nižšie sa môžete pozrieť, koľko peňazí zarobili 10 najlepší e-športovci na Slovensku.
Celá debata | RSS tejto debaty